اخبار/مقالات
 
اهداف مقطع آموزش ابتدایی

ما پدران و مادران باید بدانیم که فرزندان عزیزمان در هر مرحله­ ی تحصیلی چه نکاتی را فرا می ­گیرند و مدرسه در آموزش آن­ ها چه اهدافی را دنبال می­ کند. از جمله مهم ­ترین اهداف مقطع آموزش ابتدایی می ­توان به موارد زیر اشاره نمود:

* برقراری فضای مناسب آموزشی جهت پیشرفت اخلاقی و اعتقادی
دانش ­آموزان

* پرورش استعدادها و خلّاقیّت­ های کودکان

* بهبود قدرت بدنی و جسمانی کودکان

* آموزش خواندن، نوشتن، محاسبه و برقراری معاشرت اجتماعی با سایر اعضای اجتماع

* آموزش مسائل بهداشت فردی و گروهی

دبستان غیر دولتی پروین اعتصامی، با بهره گیری از معلّمین مجرّب و استفاده از تجربیات مدیریتی و آموزشی همکاران سعی در تحقق راستین اهداف فوق دارد.

امید است به یاری حضرت حق، نیل به این امور تحقّق یابد.

 

مجموعه مهارت ­های زندگی نه تنها به توانمند ساختن افراد در زندگی حال
نمی ­اندیشد بلکه به توانمندی آنان جهت زندگی آینده نیز تأکید می­ ورزد. در ضمن متمرکز بر شکوفایی توانایی بالقوه­ی افراد است به طور کلی هدف از مجموعه مهارت­ های زندگی، کمک به فرد جهت حرکت از توانایی­ ها و ضعف­ های مهارتی به سوی مهارت ­های توانمند و قوی و سازنده می­ باشد. چنین مهارت­ های زندگی تصمیمات متعهدانه فرد را در بر می ­گیرد.

مهارت­ هایی که باید آموزش داده شود:

1. توانایی تصمیم گیری 2. توانایی حل مسئله 3. توانایی تفکر خلاق 4. توانایی تفکر نقادانه 5. توانایی برقراری رابطه­ ی مؤثّر 6. توانایی برقراری روابط بین فردی سازگارانه 7. توانایی آگاهی از خود 8. توانایی همدلی با دیگران 9. توانایی مقابله با هیجان­ ها 10. توانایی مقابله با تنش ­ها مهارت­ های زندگی، مهارت ­های شخصی و اجتماعی است که کودکان و نوجوانان باید آنان را یاد بگیرند تا بتوانند در مورد خود و انسان­ های دیگر و کار اجتماع به طور مؤثّر و شایسته و مطمئن عمل نمایند. مدرسه علاوه بر کارکردهای رسمی آموزش خواندن و نوشتن، باید در زمینه­ های آموزش مهارت­ های زندگی به دانش­ آموزان نیز ایفای نقش کند. مهارت­ های زندگی یعنی ایجاد روابط بین فردی مناسب و مؤثّر، انجام مسئولیّت­ های اجتماعی، تصمیم گیری صحیح، حل تعارضات و کشمکش ­های بدون توسل به اعمالی که به خود یا دیگران صدمه می­ زنند، برنام ه­ی آموزش مهارت­ های زندگی بر این اصل استوار است که کودکان و نوجوانان حق دارند توانمند شوند و نیازمند آنند که بتوانند از خود و علاقه­ هایشان در موقعیّت­ های سخت زندگی دفاع کنند. این نوع برنامه­ ها در پیشگیری از مخاطرات سلامت نگاهی کلی دارند و به آموزش محدود تنها یک مهارت بسنده نمی ­کنند.

 

آثار مثبت آموزش مهارت­ های زندگی:

یکی از اهداف اصلی برنامه مهارت­ های زندگی، ارتقای بهداشت روانی کودکان و نوجوانان است. مطالعات بسیاری در مورد تأثیر برنامه ­ی آموزش مهارت­ های زندگی در ابعاد مختلف سلامت روان انجام گرفته و نتایج نشان داده است که آموزش این مهارت ­ها سبب افزایش عزت نفس، بهبود رفتارهای اجتماعی و سازگاری اجتماعی، افزایش رضایت سیستم خانوادگی و سازگاری با خانواده، افزایش مهارت حل مسائل شخصی و بین فردی و افزایش مهارت­ های مقابله ­ای شده است.